středa 15. března 2017

POJIŠTĚNÍ NEBO SPOŘENÍ

Zrovna nedávno jsem na internetu četla článek o žebříčku oblíbenosti spořících produktů, který mě zaujal hned ze dvou důvodů.
  • Za 1. Prý klesá obliba životních pojistek jako druh spoření.
  • Za 2. Prý stoupá obliba důchodového  spoření jako druhu spoření.

Ale abych to vzala od začátku. Jaká je zjednodušená definice spoření? Spoření je, když si někam /většinou pravidelně/ ukládáte peníze a za to dostáváte pevně stanovený úrok a tím si zvyšujete svůj majetek. Úrok bývá úměrný likviditě /jak rychle si na peníze můžete sáhnout/ a riziku.
Pokud máte peníze na běžném účtu, kde je likvidita velká a riziko minimální, tak úrok je samozřejmě nula, nula, nic. 

Na běžném účtu by měly být pouze peníze, které potřebujete k uhrazení svých pravidelných výdajů. Ostatní peníze by si měl člověk spořit nebo investovat, aby neztrácely na hodnotě díky inflaci. Což je takový skrytý užírač peněz. Na účtu totiž máte sice stále stejnou hromádku, za tu hromádku si koupíte stále méně.

A teď se vrátím k těm dvěma bodům: 

Životní pojistka jako druh spoření? Pojistka by měla být pojistka. Měla by vás zajistit, když se vám něco závažného přihodí – ať už úraz nebo nemoc. Ale spoření? V současné době jsou takové pojistky většinou investičního typu, tzn. že pojišťovny přenesly riziko tvorby finančního polštáře na klienty. Jsou na tom finanční trhy dobře – klient vydělává, je-li krize, tak se křivka výdělku propadá. Navíc nemůžete mít daňově uznatelnou pojistku (např. tu s příspěvkem zaměstnavatele), jinak si na své peníze sáhnete až po svých 60 letech.

Důchodové penzijní spoření /DPS/ jako typ spoření? V článku se uváděly výhody tohoto „spoření“, jenže se počítalo s klientem 55+ což běžný občan nemusí zaregistrovat. DPS lze totiž vybrat nejdříve v 60 letech, nebo pokud je člověku více jak 60 – po60 měsících spoření. Jenže co s tím, pokud je  člověk mladší? Dávat si peníze na DPS a čekat do 60? Co když je budu potřebovat dřív? Jasně že můžu DPS zrušit, jenže tím přijdu o státní příspěvek, a tím se výhodnost DPS ztrácí.

Takže pokud chce člověk ze svých peněz něco mít, je potřeba je investovat. Někdo investuje do zlata, někdo do nemovitostí, do podílových fondů, do akcií. Někdo třeba do dětí /i když rizikovost takovéto investice je možná větší než investice do akcií/.


Do čeho investujete vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...